Karácsony közeledtével a mézeskalács az egyik alap sütemény. Nemcsak azért szeretjük, mert finom, hanem mert sütése közben olyan illatok lengik be a házat, mely elengedhetetlen a karácsonyi hangulathoz. Mondhatni, hogy a mézeskalács sütés hozzátartozik a karácsonyi készülődéshez.
Ebben a cikkben összegyűjtöttünk minden lényeges információt a mézeskalács kapcsán.
Mézeskalács receptek
Ahogy a régi mondás tartja: ahány ház, annyi mézeskalács recept. Bár talán nem idéztem egészen pontosan, de attól ez még bizony igaz. Aki szokott karácsonykor mézeskalácsot készíteni, annak biztosan van egy tuti receptje, ha nincs akkor pedig keresi. Ezek a receptek bár különbözőek, mégis a maga módján, mindegyik finom és egyszerűen elkészíthető.
1. Rögtön puha mézeskalács recept
Ha nincs időd kivárni, míg dobozban megpuhulnak a kemény mézeskalácsok, akkor használd ezt a rögtön puha mézeskalács receptet! Azoknak ajánlom, akik már kifutottak az időből és gyorsan össze akarnak dobni egy adag pihe puha mézeskalácsot ajándékban, vagy azonnali fogyasztásra. Ez a puha mézeskalács recept pihentetés nélkül is isteni finom, és azonnal puha, nem kell kivárni, amíg megpuhul.
Figyelem! A rögtön puha mézeskalács recept azonban nem jó választás, ha dísznek szeretnénk használni a mézeskalácsokat, ugyanis a keményebb mézeskalács tészta könnyebben kezelhető, könnyebb őket díszíteni is, valamint nem púposodik fel a tészta közepe sütés közben, szemben a puha mézeskalács tésztájával.
A rögtön puha mézeskalács titka
- Nagyobb mennyiségű zsiradék és viszonylag kevés méz, cukor a tésztában. A cukor ugyanis keményíti a tésztát.
- Rövid sütési idő. A legtöbbször ott rontjuk el, hogy túlsütjük a mézeskalácsot. Az ideális sütési idő 5-10 perc 180 fokon.
- A páratartalom. Ha nagyon száraz a levegő a lakásban, a mézeskalács is könnyebben kiszárad. Ki kell tapasztalni, hogy kinek melyik mézeskalács recept válik be. Lehetséges, hogy megkapod a barátnődtől a kedvenc mézeskalács receptjét azzal, hogy „ezzel tuti, hogy sikerül”, mégis megkeményedik a mézeskalács a lakás páratartalma miatt.
A rögtön puha mézeskalács elkészítése:
Nekem ez a recept vált be. A receptet Barbi konyhájában találtam, de csökkentettem a mennyiségeket, mert 1 kg lisztből nagyon sok mézeskalács lesz, kb. 150 darab.
Ez a tészta kb. 50 db mézeskalács figurához elegendő.
Puha mézeskalács hozzávalók:
- 250 g liszt
- 1 csapott teáskanál szódabikarbóna
- 2 teáskanál mézeskalács fűszer
- 75 g porcukor
- 75 g margarin vagy vaj
- 0,7 dl méz (én akácot használtam)
- Egy kisebb méretű tojás
Rögtön puha mézeskalács elkészítése:
- A lisztet, porcukrot, szódabikarbónát, mézes fűszert kimérem, és egy nagy tálban összekeverem.
- A vajat vágjuk kockákra és morzsoljuk bele a lisztes keverékbe, addig morzsoljuk, míg a nagyobb vajdarabkák el nem tűnnek, és az egész morzsás állagú nem lesz. Öntsük hozzá a mézet, és üssük bele a tojást is.
- Kezdjük el gyúrni a tésztát. Nem kell sokáig gyúrni, gyorsan összeáll, ne ijedjünk meg, de egy elég lágy tésztát kapunk.
- A rögtön puha mézeskalács tésztát folpackba csomagolva fél órára a mélyhűtőbe tesszük, vagy akár egy egész éjszakát is hagyhatjuk a hűtőben.
- Fél óra után kivesszük, és bőségesen belisztezett deszkán, vagy jobban tesszük, ha rögtön egy tepsi méretű sütőpapíron nyújtjuk ki. Az ideális tésztavastagság 3-4 mm. Majd szaggassuk ki a tésztát a kedvenc mézeskalács kiszúróinkkal.
- 180 fokos előmelegített sütőben 8 percig süssük a mézeskalácsokat, a sütési idő változhat sütőnként. Akkor jó, ha felpúposodtak, és az aljuk már kicsit megbarnult.
Ha fényes mézeskalácsokat szeretnénk, akkor kenjük le őket egy kis tojásfehérjével sütés előtt, és kevéssel sütés után is.
2. Hagyományos mézeskalács recept
Vajon hogyan készül az igazi, hagyományos mézeskalács? Itt bemutatjuk az eddig legjobbnak talált mézeskalács receptet, pontos fűszerezéssel és tippekkel, hogy ezentúl neked is mindig tökéletesre sikerüljön!
A mézeskalács hagyományosan a karácsonyi időszak kötelező süteménye, bár szívesen fogyasztjuk az év bármely szakában. De a csodálatos fűszeres illat amikor belengi a lakást, már ettől ünnepi hangulatban érzi magát az ember.
Ma már rengeteg mézeskalács recept kering a háziasszonyok között, és természetesen az interneten is. Rohanó világunkban egyre népszerűbb a rögtön puha mézeskalács, de itt nem ezt nézzük. Ugyanis azt tudni kell, hogy a valódi mézzel készült tészta, az igazi mézeskalács esetében egyszerűen időt kell hagyni neki, hogy megpuhuljon. De éppen ettől lesz olyan, amilyennek szeretjük.
Nézzük a hagyományos mézeskalács receptet, és utána tippeket, többek között a fűszerezésről és arról, hogy mikor készítsd el, hogy az ünnepre igazán puha és finom legyen!
Hagyományos mézeskalács hozzávalók
Itt egy jó adag mézeskalácshoz való mennyiséget adok meg, ami akár egy 6-8 fős háztartásban is bőven elegendő. Nyugodtan felezd a mennyiségeket.
- 1 kg liszt
- Fél kg méz (50 dkg)
- 20 dkg vaj
- 20 dkg cukor
- 2 egész tojás
- 4 tojássárgája
- 1 tk. szódabikarbóna
- 4 tk. őrölt fahéj
- 3 tk. szárított gyömbér
- 1,5 tk. őrölt szegfűszeg
- 1 tk. őrölt szegfűbors
- Pár csipet őrölt szerecsendió
Hagyományos mézeskalács recept
- A mézeskalács elkészítéséhez első lépésben keverd össze a lisztet, a szódabikarbónát és a fűszereket egy nagy tálban.
- Melegítsd fel a mézet egy lábasban alacsony lángon, amíg folyós nem lesz. Add hozzá a cukrot és a vajat, és hagyd, hogy teljesen elolvadjon. Közben egy másik tálban verd fel a tojásokat és a tojássárgáját.
- Hagyd, hogy a mézes-vajas-cukros keverék kézmelegre vissza hűljön, és akkor add hozzá a tojásokat (különben összekapja). Keverd el jól a tojásokkal, hogy nagyjából egyneművé váljon.
- Öntsd a tojásos-mézes keveréket a száraz hozzávalókhoz. Egy kanállal, fakanállal vagy spatulával keverd el, amíg a liszt teljesen el nem tűnik.
- Fóliával letakarva, hűtőben pihentesd egy éjszakán át a tésztát.
- Sütés előtt a sütőt melegítsd elő 180 fokra, légkeverés nélkül.
- Kisebb adagokban, lisztezett deszkán vagy munkapulton nyújtsd ki fél cm vastagságúra a tésztát. Szaggasd ki tetszésed szerinti mézeskalács formákkal. A maradék tésztát gyúrd újra, nyújtsd ki és szaggasd ki.
- A tészta vastagsága tulajdonképpen ízlés kérdése. A fél cm-re nyújtott a “hagyományos”, de lehet ennél vastagabbra is hagyni, akkor sokkal puhább, kevésbé keksz-szerű lesz a végeredmény.
Sütőpapírral bélelt tepsibe tedd a kiszaggatott formákat, és 8 perc alatt süsd ki. - A 8 perc a fél cm-es tésztára vonatkozik, ha vastagabbra hagyod, akkor tovább kell sütni.
Hagyd teljesen kihűlni a sütiket, és tedd őket egy zárható dobozba két-három napra puhulni. Utána díszítsd, ehhez a tippeket lásd lejjebb.
A recept forrása Horváth Ilona kultikus szakácskönyve, ahol ez a mézeskalács recept mézes pogácsa néven szerepel.
3. Mézeskalács torta – avagy mézeskalács formában sütve
A pain d’épices [szó szerint: fűszeres kenyér; ejtsd kb. pen dépisz] nem a klasszikus értelemben vett hazai mézeskalács, ám lényegében ez is egy formája. Franciaországban készítik a nálunk is megszokott mézeskalács fűszerezéssel. Ezt a fajta receptet, akár tortaformában is sütheted, így a mézeskalács torta is nagyon könnyen elkészíthető.
Pain d’épices hozzávalók
- 250 g liszt
- 250 g méz
- 100 g porcukor
- 2 tojás
- 1 dl tej
- 1 zacskó sütőpor
- 1 zacskó vaníliás cukor
- 1 teáskanál őrölt ánizs vagy édeskömény mag
- 1 tk. őrölt szerecsendió (kb. 1/3 dió)
- 1 tk. őrölt fahéj
- 1 tk. gyömbérpor
- 1 tk. őrölt szegfűbors
Pain d’épices recept
Melegítsd elő a sütőt 160 fokra. Vajazz és lisztezz ki egy süteményformát (gyümölcskenyér formát).
A mézet egy kisebb lábasban tűz fölött, vagy egy tálkában mikróban langyosítsd meg. Nem kell, hogy forró legyen, csak annyira langyosodjon meg, hogy folyjon. Szintén langyosítsd meg a tejet is.
Egy tálban keverd össze a száraz anyagokat: a lisztet, a porcukrot, a sütőport és vaníliás cukrot illetve a fűszereket. Csodálatos, színes lisztkeveréket kapsz!
Öntsd hozzá a mézet és keverd el. Utána jöhet a tej, majd a lazán felvert tojások. Keverd el az egészet, amíg egy kissé folyós, homogén masszát nem kapsz.
Öntsd a keveréket a kivajazott és kilisztezett formába. Ez a mennyiség a legelterjedtebb, 30×11 cm-es (felső méret), 7 cm magas gyümölcskenyér formához elegendő. Ha más méreted van, akkor arra figyelj, hogy a tészta kb. a forma 2/3-áig érjen sütés előtt.
Tedd be a sütőbe, dőlj hátra, és élvezd az illatokat. Egy óra alatt elkészül, de azért mielőtt kivennéd ellenőrizd egy tűvel vagy villával, hogy nem folyik-e a közepe.
Mézeskalács szelet
Vedd ki a sütőből, és hagyd kihűlni a formában, ez legalább 2 óra. Utána vérmérséklettől függően azonnal szeletelheted és fogyaszthatod (tökéletes lesz), vagy várhatsz vele egy napot, amíg megszívja magát a levegő páratartalmával.
A formában sült mézeskalács, vagy mézeskalács torta tökéletes sütemény. Ünnepeken, hétvégén tálalható, de hétköznap is megteszi egy kis desszertnek vagy nasinak. Magában is kiváló, de valamilyen édes szósszal – pl. karamell, csokoládé – megbolondítva egészen különleges csemege.
Hogyan puhul a mézeskalács?
Az eredeti mézeskalács a sütés után általában még kemény. Ilyenkor érdemes egy zárt dobozba tenni, és 2-3 nap múlva elővenni. Ilyenkor a legcélszerűbb díszíteni is.
A díszített mézeskalács sokáig eláll, néhány napig még puha is marad. Így ha az ünnepekre készíted, akkor 4-5 nappal korábban érdemes megsütni, és 1-2 nappal korábban díszíteni. Így nem csak tökéletes lesz, de az ünnepekkor már nem kell a mézeskaláccsal bajlódnod. Akár egy héttel korábban is kisütheted.
A mézeskalács fűszerezése
A mézeskalács fűszerezése teljesen egyedi lehet. Itthon leginkább az őrölt fahéj és szegfűszeg jellemző, és sokan tesznek bele reszelt citromhéjat is.
A gyömbér kifejezetten jól áll neki, több nyelven – pl. angolul – a mézeskalács neve sem a mézből, hanem a gyömbérből ered (gingerbread = szó szerint gyömbéres kenyér). Más nyelveken pedig különböző fűszerekből ered ennek a sütinek a neve (franciául pain d’épices = fűszeres kenyér; svédül pepparkakor = borsos keksz).
Minél több “téli” fűszert teszel bele, annál fűszeresebb, ízletesebb lesz, de természetesen ez részben ízlés kérdése is. A fahéjon, szegfűszegen és gyömbéren kívül nagyon jól megy hozzá a szegfűbors, szerecsendió, reszelt citromhéj. Ezen kívül a vaníliás cukor illetve akár az eredeti vanília is nagyon meg tudja dobni ezt a hagyományos karácsonyi süteményt!
Mézeskalács fűszerkeverék
A jó mézeskalács fűszerkeverék éppúgy lehet a titka a tökéletes mézeskalácsnak, mint egy jó mézeskalács recept. Magyarországon hagyományosan általában csak fahéj és szegfűszeg megy a mézeskalácsba – de mi akadálya annak, hogy iagzi téli ízekkel és illatokkal áraszd el a konyhádat, és valami különlegeset süss?!
Ez a mézeskalács fűszerkeverék recept igazán gazdag: 7-féle fűszert tatalmaz (illetve +1 – lásd a tippet)! Így a mézeskalács készítése és fogyasztása igazi élménnyé válik! Ráadásul nem csak az illatok és az ízek fognak elvarázsolni, hanem készítésnél már a színek is – lásd a fényképet!
Az itt megadott mennyiség 250 g (negyed kg) lisztből készült mézeskalácshoz elegendő. Fontos elmondani, hogy a több fűszer miatt erősebb íze lesz, mint amit esetleg megszoktál. Ezért első elkalommal nyugodtan próbáld ki fele mennyiséggel (fele ennyi fűszer 250 g liszthez, vagy ez a mennyiség fél kg liszthez).
Mézeskalács fűszerkeverék hozzávalók
- 1 tk. fahéj
- 1 tk. szárított gyömbér
- 1/2 tk. ánizs
- 1/2 tk. szefűszeg
- 1/2 tk. szegfűbors
- 1/2 tk. szerecsendió
- 1/4 tk. őrölt bors
Mézeskalács fűszerkeverék elkészítése
A mézeskalács fűszerkeverék elkészítése rendkívül egyszerű.
Használj eleve őrölt fűszereket, egyszerűen keverd össze őket, és már fel is használhatod a mézeskalácsba!
Add a mézeskalács tésztájához ezt a fűszerkeveréket – akár függetlenül attól, hogy a recept mit ír – és hidd el, mindenki szeretni fogja!
Mézeskalács fűszerkeverék tipp
Ha még egy fokkal magasabb szintre akarod emelni a mézeskalács fűszerezését, akkor adj ehhez a mennyiséghez 1-2 zacskó, eredeti vaníliával ízesített vaníliás cukrot!
Mézeskalács díszítése
Mézeskalácsot díszíteni nem csak cukormázzal lehet! Sokkal szebbek és finomabbak lesznek karácsonyi mézeskalácsaink, ha más díszítő anyagokat is használunk, pl. dekorcukrot, diót, mandulát, vagy akár marcipánt. A cukormázzal való díszítésbe is bele lehet unni, főleg ha nagyobb mennyiségű mézeskalács tésztát csinálunk. Ezek az ötletek kevesebb munkával járnak, mint a cukormázzal való díszítés. Próbáljátok ki ezeket az alternatív technikákat!
Mézeskalács díszítés ötletek:
- Használjunk magvakat a díszítéshez! Miután kiszaggattuk a mézeskalács figurákat, kenjük le őket tojásfehérjével! Ettől egyrészt fényes lesz a mézeskalács, másrészt a fehérjébe beleragadnak a magvak, és nem esnek le a figurákról. Használhatunk durvára tört diót, mákot, vagy szeletelt mandulát.
- Nem feltétlen kell lemondanunk a mézeskalács mázról! A magvakat a mázba is beleszórhatjuk. A klasszikus mézeskalács máznál kicsit hígabb mázat, terülőmázat készítsünk! Ezt úgy érhetjük el, ha a mázba kevés vizet keverünk a kikeveréskor. A mázat a mézeskalács figurákra csurgatjuk, és még száradás előtt szórjuk bele a magvakat, a dekorcukrot, esetleg kókuszreszeléket, kandírozott narancshéjat.
- A mézeskalács díszítés másik módja lehet, a marcipánnal való díszítés. A marcipánt nyújtsuk vékonyra, ezt könnyen elérhetjük, ha két folpack, vagy egy félbevágott kukazsák közt nyújtjuk ki. Furán hangzik, de működik! A nejlonról könnyen leválik a marcipán, így nem kell félnünk, hogy leragad. A kinyújtott marcipánt, a mézeskalácshoz is használt kiszúrókkal, kiszaggatjuk. A mézeskalács figurák tetejét kenjük meg vékonyan mézeskalács mázzal, vagy ehető ragasztóval, esetleg egy kevés mézzel, és ragasszuk rá a kivágott marcipán figurákat.
- A mézeskalács mázat bármilyen színre színezhetjük ételfestékek segítségével. Az ételfestékek közül használjunk por vagy gél állagú festéket, mert félő, hogy a folyékony festék túlságosan felhígítaná a mázat. Ezzel a módszerrel egy fenyőfa mézeskalács figurát kontúrozhatunk zöldre színezett mázzal, majd piros pöttyökkel díszíthetjük, minta karácsonyfadíszek lennének.
- Ételfestékbe mártott ecsettel is különleges lesz a mézeskalács díszítés! Ha a mézeskalács figurák megsültek, kenjük le őket egy kevés vízzel kikevert ételfestékkel. Úgy, mintha tojásfehérjével kennénk őket. A mézeskalács magában szívja a folyadékot, így csak arra figyeljünk, hogy ne maradjon befestetlen rész. Várjunk néhány percet, míg megszárad, de vissza is tolhatjuk a még meleg, de lekapcsolt sütőbe egy-két percre. Ha megszáradtak, festhetünk rájuk gél állagú ételfestékkel. Ennek a festéknek hasonló az állaga, mint egy temperának, így könnyebb vele a festés, mint a folyékony festékkel.
- A mézeskalács figurák felét mártsuk felolvasztott csokoládéba! Míg nem száradt meg, a csokiba is szórhatunk bármilyen finomságot!
- Gyerekek számára nagyon jó program lehet, ha megsütünk egy adag mézeskalács figurát, az asztalra kis tálkákban különböző dekoráló anyagokat készítünk, például színes cukrokat, pillecukrot, M&M’s cukorkát, diót, mandulát és hagyjuk, hogy szabadon kreatívkodjanak!
Cukormáz mézeskalácsra
A mézeskalács díszítési technikák közül a legelterjedtebb a mézeskalács cukormázzal való díszítése. Valószínűleg azért, mert szabadon engedhetjük a fantáziánkat, ha cukormázzal dolgozunk. Bármilyen mintát rajzolhatunk, bármilyen feliratot írhatunk a mézeskalácsunkra. Emellett pedig a cukormáz finom is, jól illik a mézeskalács száraz tésztájához ez az édes, citromos máz.
Ha eddig nem sikerült tökéletesre a mézeskalács máz, mert túl híg lett, vagy nehezen száradt, próbáljátok ki ezt a máz receptet!
Mézeskalács díszítő eszközök
- Habzsákot, ha a habzsák fején lévő lyuk elég pici, ahhoz, hogy szép, vékony vonalat húzhassunk vele
- Sütemények, torták díszítéséhez használatos dekor tollat
- Van kifejezetten erre a célra készített mézeskalács íróka is.
- Nejlonzacskót, amelynek csücskét egy tűvel szúrjuk ki
Mire figyeljünk a cukormáz elkészítésekor?
- Elég ideig verjük a mázat, hogy a porcukornak legyen ideje felolvadni. A mézeskalács máz receptben részletesen olvashatsz az elkészítésről!
- Tegyünk egy kevés citromlevet a mázba, mert ettől lesz szép fényes!
- Egy csipet sótól a máz sokáig fehér marad, és nem sárgul be.
Mézeskalács díszítése cukormázzal, tippek:
- Várjuk meg, míg a mézeskalácsok teljesen kihűlnek! Mert a meleg hatására elfolyna a máz. Ha van rá lehetőségünk a legjobb, ha 3 napot hagyunk a mézeskalács sütésre. Első nap begyúrjuk a tésztát, majd hűtőbe tesszük. A második nap sütjük. A harmadik napon pedig díszítjük.
- Ha az egész mézeskalácsot fehérre akarjuk festeni a mázzal, használjunk terülőmázat. Ez a klasszikus mézeskalács máz felhígított változata, egy evőkanál vízzel. Ha nem szeretnénk, hogy lefolyjon a máz a mézeskalácsról, bár az sem feltétlen baj, mert szerintem jól néz ki, akkor a klasszikus mézeskalácsmázzal rajzoljunk kontúrt a terülőmáz köré.
- Ha cukorral, magvakkal akarjuk díszíteni a mázas mézeskalácsot, akkor azt írókázás után rögtön tegyük meg, mert ez a mézeskalács máz tényleg gyorsan szárad!
- Ételfestékkel színezhetjük is a mézeskalács mázunkat! A legjobb, ha gél állagú, vagy por ételfestéket használunk, mert a folyékonytól túlságosan felhígulhat a mézeskalács máz.
- A terülőmázba, még mikor folyós, ételfestékbe vagy csokiba mártott tűvel mintákat húzhatunk, így márványos lesz a mézeskalácsunk!
Mézeskalács máz recept, avagy a tökéletes mézeskalács cukormáz titka
A mézeskalács máz egy sűrű, tejföl állagú krém tojásfehérjéből és porcukorból, amelyet a mézeskalács házikó összeragasztásához, valamint mézeskalács figurák díszítéséhez használunk. Elkészítése nagyon egyszerű, mégis sokszor nem úgy sikerül, ahogy szeretnénk.
Mit rontunk el a mézeskalács mázzal?
Tapasztalatom szerint a mézeskalács máz elkészítésekor a következőket szoktuk elrontani:
- Nem verjük elég ideig a mázat, így a cukor nem oldódik fel rendesen
- Nem teszünk elég porcukrot a mázba, így az túl híg marad
- Nem várunk eleget a díszítés előtt, míg a mézeskalácsok teljesen kihűlnek
A következő receptet követve azonban olyan mézeskalács mázat kapunk, amellyel sikerül az egyenes vonal húzása, nem folyik és nem repedezik szét.
A mézeskalács máz hozzávalói:
- 1 közepes méretű tojás fehérje
- 20 dkg átszitált porcukor
- 1 kis csipet só (a sótól a mézeskalács máz fehér marad még hetek után is)
- 2-3 csepp citromlé (ettől lesz fényes a máz)
- 1 ek. étkezési keményítő (hogy biztosra menjünk)
Ez a mennyiség elegendő egy közepes méretű mézeskalács házikó összeragasztásához és díszítéséhez, valamint 2-3 tepsi mézeskalács figura díszítéséhez.
A mézeskalács máz recept:
A tojásfehérjét beleütjük a robotgép táljába és addig verjük, amíg majdnem teljesen kemény habot nem kapunk. (kb. 2-3 perc) A porcukorba belekeverjük a keményítőt és a csipet sót. A keverék felét hozzáadjuk a habhoz és 3 percig verjük vele, majd beleöntjük a második adag porcukrot és további 5 percig verjük. A két adag közt kapcsoljuk ki a gépet és fokozatosan növeljük a sebességet, különben az egész konyhát beteríti a porcukor! Akkor jó a mézeskalács máz, ha tejföl állagú. A legvégén belecsepegtetjük a citromlevet és még egyszer átkeverjük az egészet.
Díszítés a mézeskalács mázzal
- A mázzal való díszítéshez használhatunk sütemény dekoráló tollat. Ez több webáruházban is megtalálható. Például megrendelhetjük innen: www.gasztroshop.hu. Figyeljünk arra, hogy mekkora a toll hegyének az átmérője! Az 1 mm-es hegy még megfelelő a mézeskalács díszítéséhez. De tökéletes megoldás a kifejezetten erre a célra árusított mézeskalács íróka is.
- A díszítéshez használhatunk kisebb méretű habzsákot is. Itt is figyeljünk az íróka méretére!
- A harmadik módszer, a legolcsóbb megoldás pedig a nejlonzacskó. Itt olyan kis lyukat vágjunk ollóval a zacskó csücskére, amilyet csak tudunk, ugyanis a máz díszítés közben tágítani fogja a lyukat. A zacskót töltsük meg a mézeskalács mázzal, a levegőt szorítsuk ki belőle és a zacskó száját kössük meg. Kezdődhet is a díszítés!
Tipp: a mázat színezhetjük különböző színű ételfestékkel. Inkább a por alapú ételfestékeket ajánlom, nehogy a folyadék miatt a máz felhíguljon.
Míg a mézeskalács máz meg nem szárad rajzolhatunk bele ételfestékbe mártott tűvel, vagy szórhatunk bele cukorgyöngyöket.
Mézeskalács díszítés minták
Ha nem akarsz minden évben ugyanolyan mézeskalácsokat készíteni, akkor ideje kicsit változatosabban díszíteni. Ebben az összeállításban válogathatsz a mézeskalács díszítés minták közül. Sokszor elég egy kép, amit továbbgondolva egészen csodálatos és egyedi mézeskalácsokat tudsz készíteni.
Mézeskalács kisasszony és mézeskalács úrfi
Hópehely csillag alakban
Mézeskalács házikó díszítés minta
Mézeskalács csillag
Mézeskalács díszítés minták válogatás
Mézeskalács ház
A mézeskalács az egyik legkedveltebb téli sütemény, a karácsonyi ünnepek elképzelhetetlenek nélküle. Amellett hogy nagyon finom, előnye, hogy sokáig eláll és felhasználása is sokoldalú: kínálhatjuk vendégeinknek, használhatjuk díszítéshez. Vagy készíthetünk belőle mézeskalács házikót, amely tökéletes karácsonyi dekorációként vagy ajándékként szolgál. Nem mondom, hogy elkészítése gyors és egyszerű, de megéri a fáradságot!
Mézeskalács ház recept
Sok mézeskalács tésztát kipróbáltam már, volt, ami kőkemény lett, volt, ami nehezen nyújtható, nekem ez a tészta vált be.
Mézeskalács ház hozzávalók:
- 250 g akácméz
- 100 g szobahőmérsékletű vaj
- 125 g porcukor
- 5 g fahéj (őrölt)
- 5 g gyömbér (őrölt)
- 3 g szegfűszeg (őrölt)
- 8 g holland kakaópor
- 500 g búzafinomliszt (BL55)
- 3 g sütőpor
- 1 db tojás (közepes méretű)
- 1 csipet só
Ez a mennyiség két darab közepes méretű mézeskalács házikó és néhány dísz elkészítéséhez elegendő. Én mindennek a felét vettem, mert csak egy házikó készült belőle.
A fűszerek helyett használhatunk mézeskalács fűszerkeveréket is, amelyből fél kiló liszthez fél tasak (kb. 7 g) fűszerkeverék szükséges.
Mézeskalács ház készítése
A mézeskalács házikó összes hozzávalóját a robotgép táljába dobom és kb. 5 percig keverem a gép dagasztó lapátjával, míg lágy tésztát nem kapok.
Ezután a tésztát folpackba csomagolom és hűtőbe teszem 1-2 órára. Ezt a tésztát nem szabad egy éjszakán át pihentetni, mert túlságosan megkeményedik, és nem tudjuk kinyújtani!
A tészta nyújtása és a házikó kivágása
- 1-2 óra pihentetés után a mézeskalács házikó tésztáját lisztezett sütőpapíron kinyújtom 3-4 mm vastagra. Én a deszkára terítek egy tepsi méretű sütőpapírt és ezen nyújtom ki a tésztát, így a házikó elemeit már nem kell többet mozgatnom és a tésztalapok nem deformálódnak el miközben átemelem őket a tepsire.
- A mézeskalács házikó „megépítését” előre át kell gondolnunk! Az internetről többféle mézeskalács ház sablon letölthető, de akár magunk is tervezhetünk egy egyedi házikót. A lényeg a precizitás és a pontosság mind a tervezésnél, mind a kivágásnál.
Az általam használt sablont itt találhatjátok!
- A sablonokat a kinyújtott tésztára helyezzük és pizzavágóval vagy egy éles késsel a sablonok mentén kivágjuk a házikót.
Ha fenyőfákkal is díszíteni akarjuk a házikónk kertjét, a fákat is most szúrjuk ki!
Én egy téglalap alapot is készítettem, amelyre később ráragasztjuk majd a házikót. Ez nálam egy 22×13 cm-es téglalap a 9×9 cm-es házikóhoz.
A körablak és ajtó kiszúrásához egy fém kupakot használtam, a szögletes ablakokat pedig egy éles késsel vágtam ki.
Figyelem! Nagyobb ablakokat vágjunk, mint amekkorát a kész házikónkon akarunk látni, mert a tészta sütés közben megnő!
Tipp: Ha a kivágott ablakokba savanyúcukrot teszünk, sütés után kész is a színezett ablaküveg! A cukor ugyanis elolvad sütés közben, de csak akkor válasszuk le a sütőpapírról, ha már teljesen kihűlt!
- Ha az összes elemet pontosan kivágtam, a tésztát lekenem egy tojás felvert fehérjével. Ettől lesz fényes a tészta. A kenést még egyszer megismétlem miután kivettem a tésztát a sütőből.
- A sütőpapírt áthúzom a tepsire, és 180 °C-os előmelegített sütőben kb. 5 percig sütöm a mézeskalácsokat.
Vigyázat! Ne süssük túl! Ahogy elkezdenek a szélek barnulni, vegyük ki!
A mézeskalács házikó összeállítása
- Az összeállításhoz meg kell várnunk míg a mézeskalácsok teljesen kihűlnek.
Az elemeket összeragaszthatjuk karamellel, vagy tojásfehérjés-porcukros mézeskalács mázzal.
Én a mázat választottam. Bár ez lassabb, de kevésbé veszélyes, mint karamellel dolgozni és sokkal tartósabb lesz így a házikónk.
A tökéletes mézeskalács máz receptjét itt olvashatjátok!
- Az „építést” a ház elejének és oldalának összeragasztásával kezdem. Az egész házikót pedig az alapra ragasztom.
Türelem! Az egyes elemek összeragasztása eltart 2-3 percig, míg a máz elkezd megszilárdulni, tehát ez elég időigényes folyamat. A falak után következzen a tető felragasztása.
- Miután az elemek a helyükre kerültek, kezdődhet a díszítés, a házikó elkészítésének legkreatívabb része. Az esetleges lyukakat az elemek között mázzal töltöm ki, ugyanis a mézeskalács sütés közben valamennyire elveszti eredeti formáját.
A mézeskalács házikó díszítése
- Az utolsó lépés a mézeskalács házikó díszítése.
A kész mézeskalács házikónkat díszíthetjük a megmaradt mázzal, vagy festhetünk rá mintákat ételfestékkel. A mázba szórhatunk cukorgyöngyöket vagy M&M’s cukorkákat.
A kertet és a háztetőt boríthatjuk kókuszreszelékkel vagy porcukorral, mintha hó fedné.
A „kertbe” szaggathatunk fenyőfákat, amelyet mázzal díszítünk, vagy használhatunk lefelé fordított fagyi tölcséreket, amelyet lekenünk mázzal és zöld cukorkákkal díszítjük.
Íme az én mézeskalács házikóm
És néhány mézeskalács házikó kép inspirációként:
Mézeskalács házikó sablon
A mézeskalács házikó sablon nélkülözhetetlen kelléke a házikó elkészítésének. A mézeskalács ház csak akkor fog megállni és akkor lesz szép, ha pontosan dolgozunk. Ehhez pedig arra van szükség, hogy előre megtervezzük a házunkat.
A vállalkozó szelleműek tervezhetnek egyedi házikót, de azok se csüggedjenek, akik biztosra szeretnének menni, mert az interneten számtalan mézeskalács ház sablon található, amely megkönnyíti a munkát.
A mézeskalács házikó receptemet itt találod.
Az általam használt mézeskalács házikó sablon
Bekevertem a mézeskalács házikó tésztáját, míg az a hűtőben pihent, elkészítettem a sablont. Én egy aprócska házat terveztem (9×7 cm) egy 22×13 cm-es alapra. Íme az én sablonom:
Az általam használt mézeskalács házikó sablont eredeti méretben (JPG) és PDF formátumban is megtaláljátok itt!
Mézeskalács sablon letöltése (pdf)
A sablont kinyomtatva kezdődhet is a házikónk kivágása a tésztából!
Tippek a mézeskalács házikó kivágásához
- Miután a mézeskalács házikó sablonját kinyomtattuk, vágjuk pontosan körbe.
- Azt javaslom, hogy a házikó tésztáját már lisztezett sütőpapíron nyújtsuk ki, ugyanis ha esetleg letapad a tészta a deszkára és nehéz felszedni, a házikó elemei elvesztik eredeti méretüket és később nem fognak illeszkedni egymáshoz. Ha már a sütőpapíron nyújtjuk, ezt elkerülhetjük, ugyanis nem kell mozgatnunk a tésztát.
- A sablont helyezzük rá a tésztára és éles késsel vagy egy pizzavágóval vágjuk körbe a ház részeit. Ha biztosra akarunk menni, jelöljük körbe a sablont fogpiszkálóval és a jelölések mentén vágjuk ki az elemeket. A felesleges tésztát távolítsuk el a mézeskalács házikó részei közül. A sütőpapírt a tésztaelemekkel együtt húzzuk át a tepsire és mehetnek is a sütőbe!
- A sablonon látható kerek ablakot kupakkal vághatjuk ki. Nagyobb ablakot vágjunk, mint amekkorát a kész házon látni szeretnénk, ugyanis a tészta sütés közben megnő!
További letölthető mézeskalács házikó sablonok
Az interneten számos mézeskalács ház sablont találhatunk mind magyar, mind külföldi oldalakon.
Magyar nyelvű oldal:
És egy külföldi:
Mézeskalács szív
Egykor minden magyar legény tükrös mézeskalács szívet adott kedvesének szerelme jeléül. Mára ez a hagyomány elfelejtődött, pedig nagyon különleges ajándék Valentin-napra, vagy karácsonyra, és az elkészítése sem bonyolult. A díszítéssel el lehet bíbelődni egy ideig, de megéri!
A tükrös mézeskalács szív története
A nagy színes, tükrös szívek a parasztvilág sokáig őrzött vásárfiái és szerelmi ajándékai voltak. A fiú adta szerelmi ajándékba a vásáron vett mézeskalács szívet az általa választott lánynak. A díszített, festett szíveken kis képecskék, úgynevezett bilétek vannak.
A bilét mindig valamilyen szerelmes párt, vagy galambpárt ábrázol, a képek alá pedig kis 2-3 soros versikéket is írhattak. Pl. „Mivel nagyon szeretlek, egy kis szívvel megleplek” vagy „Te vagy egyetlen virágom, Te vagy napfényes világom”.
A mézeskalács szívhez többféle hagyomány is kapcsolódik. Ha a fiú mézeskalács szívet vett választottjának, és a templom előtt átadta át neki, az egyben lánykérést is jelentett. Míg a fiú a lánynak szívet vagy díszes babát adott, addig a fiú a lánytól mézeskalács huszárt vagy kardot kapott ajándékba.
A mézeskalács szív elkészítése
- Én a fenti képen látható mézeskalács szívhez a mézeskalács házikó jól bevált receptjét használtam. Ebből a tésztamennyiségből sok-sok mézeskalács szív kijön. Én a két szív mellé rengeteg mézeskalács figurát is készítettem, így nem maradt meg a tésztából.
- Nekem van egy nagyobb mézeskalács szív kiszúróm, de ha valakinek nincs ilyen otthon, akkor sablon alapján is kivághatja a tésztából a szívet.
- A mézeskalács tészta sütéséhez hasznos tippeket a mézeskalács praktikák cikkemben találhatsz!Miután kivettem a figurákat a sütőből, a mézeskalács szívet piros, folyékony ételfestékkel befestettem. Por alapú festékkel is festhető! Ebben az esetben 2-3 evőkanál vízben oldjunk fel egy csipet festékport.
- Ha a festés megszáradt, kezdhetjük is a díszítést!
A mézeskalács szív díszítése
A mézeskalács szív kontúrozásához mézeskalács mázat használjunk! A szív belül díszíthető terülőmázzal, amely a mézeskalács máz kevés vízzel felhígított változata. Ez elég sokáig szárad, így ha rá szeretnénk még írni, vagy festeni, várjunk vele egy éjszakát!
De használhatjuk a díszítéshez csak a mézeskalács mázat is, mint ahogy én is tettem. A piros szíven nagyon jól mutat a fehér máz. Ragaszkodhatunk a hagyományokhoz, és díszíthetjük a szívünket egy galambpárral, vagy levélmintákkal. Kipróbálhatjuk a szövegírást is nagyobb szíveknél, de ezt csak a gyakorlottabbaknak ajánlom! A szív közepére, vagy akár az egyik szélére ragaszthatunk kis tükröt is.
Tipp: Ha nincs otthon kis tükrünk és nem jutunk sehol hozzá, helyettesíthetjük a tükröt tükörtapétával, amely barkácsboltokban, hobbiboltokban kapható.
A tippet a mezesmazas.hu szerzője adta!
Források: mezeskalacs.hu