Biztosan már veled is előfordult, hogy mézeskalácsot akartál sütni vagy ajándékozni karácsonyra, és a kész mézeskalácsok olyan kemények lettek, hogy dobozban töltötték a karácsoni ünnepeket. Az ilyen balesetek elkerülése érdekében, íme néhány tipp, hogy hogyan készül a puha mézeskalács!
Milyen receptet válasszunk, hogy puha legyen a tészta?
A puhább tésztához több zsiradék (vaj) kell és kevesebb cukor és méz. Ha rögtön fogyasztható mézeskalács tésztát keresünk, akkor 1 kg liszthez viszonyítsuk a zsiradék és a cukor mennyiségét. 1 kg liszthez 30 dkg vagy annál több zsiradék szükséges és kb. negyed kiló méz. Ha olyan receptet találunk, amely 1 kg liszthez fél kiló mézet ír, az valószínűleg nem lesz azonnal fogyasztható. Akkor válasszunk puha tésztát, ha fogyasztásra, vagy ajándékba készítjük a mézeskalácsot, azonban, ha mézeskalács házikót, vagy díszeket készítünk belőle, akkor inkább a keményebb tésztát ajánlom, mert azzal könnyebb dolgozni.
Ahol még elronthatjuk a mézeskalácssütést, az a sütési idő. A rögtön puha mézeskalács recept alapján elkészített mézeskalács is kemény lesz, ha túlsütjük! Az ideális sütési idő 5-10 perc, sütőtől és a tészta vastagságától függően. Nem kell őket sötétbarnára sütni! Ha a tészta széle kezd megbarnulni, már kész is van!
Íme a rögtön puha mézeskalács receptje!
Mit tegyünk, ha már egy kemény tésztát választottunk és minél gyorsabban meg szeretnénk puhítani a mézeskalácsot?
Ha száraz a levegő a lakásban, a mézeskalács is keményre szárad, ha párás, akkor jó puha lesz és az is marad. Ha keményre szárad a mézeskalácsunk egy jól záródó fém- vagy műanyag dobozba kell őket rakni és mellé egy szeletekre vágott almát tenni.
Egy másik módszer: egy kicsi pohárkába tömjünk 2-3 papírtörlőt és engedünk rá annyi vizet, amennyit a törlő felvesz. A kis poharat állítsuk a mézeskalácsok közé a dobozba, majd tegyük rá a tetőt! 3-4 nap alatt puha, omlós lesz a sütemény!
Az ötletet Milner Angéla, mézesbábos adta!