Mézeskalács Info

10 mézeskalács sütés praktika

Mézeskalács sütés

Gondot okoz a mézeskalács sütés? 10 tipp a tökéletes mézeskalács készítéshez, ha úgy érzed, valamit mindig elrontasz. + a rögtön puha mézeskalács titka.

A mézeskalács egy közkedvelt téli csemege, vagy akár egy saját készítésű, ehető ajándék. Attól függően kell kiválasztanunk a mézeskalács tésztát, hogy mire fogjuk felhasználni. Ha mézeskalács házikót, asztali vagy ajtódíszt készítünk belőle érdemes egy keményebb tésztát készíteni, ha pedig elsősorban azért sütjük, hogy megegyük, vagy vendégeinknek kínáljuk, akkor válasszunk rögtön puha mézeskalácstésztát.

10 mézeskalács sütés tipp

  1. Mitől lesz puha a mézeskalács tésztája? A puhább tésztához több zsiradék (vaj) kell és kevesebb cukor és méz. Ha rögtön fogyasztható mézeskalács tésztát keresünk, akkor 1 kg liszthez viszonyítsuk a zsiradék és a cukor mennyiségét. 1 kg liszthez 30 dkg vagy annál több zsiradék szükséges és kb. negyed kiló méz. Ha olyan receptet találunk, amely 1 kg liszthez fél kiló mézet ír, az valószínűleg nem lesz azonnal fogyasztható. Ami nem feltétlen baj, ugyanis sokáig eláll és ajándékok díszítéséhez vagy karácsonyfadísznek tökéletes.
  2. Tipp: Ha mégis keményre sikerül a mézeskalácstésztánk, fém dobozba zárva, egy félbe vágott alma mellett gyorsabban megpuhul.

  3. A legtöbb mézeskalácstésztát hűtőben pihentetni kell. Van, amit egy egész éjszakára, de van olyan is, amelynek elég csak 1-2 óra. A hűtés szerintem sosem árt, mert utána a tésztánk könnyebben nyújtható, formázható lesz.
  4. A tésztát 3-5 mm vastagra nyújtsuk! Fél centinél semmiképp ne legyen vastagabb, hiszen a tészta a sütőben megemelkedik.
  5. A tésztát és- ha kiszúrókkal dolgozunk- a mézeskalács kiszúrókat is lisztezzük a nyújtás,szaggatás közben, ugyanis a tészta letapadhat, ragadhat.
  6. Én a tésztát már lisztezett sütőpapíron nyújtom ki, hogy ne kelljen őket mozgatni a tepsire, így biztosan nem deformálódnak a mézeskalács formáim.
  7. A mézeskalácsokat ne rakjuk egymáshoz túl közel a tepsiben, mert sütés közben összenőhetnek. Hagyjunk köztük 1-2 cm távolságot!
  8. Egy sarkalatos pont a mézeskalács sütése közben, a tészta sütési ideje. A tökéletes mézeskalács kevesebb ideig sül, mint gondolnánk. Az ideális sütési idő: 5-8 perc. Előmelegített sütőben, 180°C-on. A sütési idő függ a tészta vastagságától és a sütőtől is. Akkor már mindenképp vegyük ki, ha elkezd barnulni a tészta széle.
  9. Ha fényes formákat szeretnénk, kenjük le a tésztát felvert tojásfehérjével egyszer a mézeskalács sütése előtt és egyszer pedig a sütés után. Miután kivettük a sütőből a mézeskalácsot, várjunk egy-két percet a második kenéssel!
  10. Ha tojásfehérjés-porcukros mázzal szeretnénk díszíteni a mézeskalácsunkat, akkor várjuk meg, míg teljesen kihűl. A legjobb, ha egy egész éjszakára pihentetjük őket.
  11. A mézeskalács máz elkészítése is sokaknak gondot okozhat. A tökéletes máz receptjét és elkészítését itt találjátok!

Mézeskalács kép: Susy Morris.

2 hozzászólás

  1. Tóth Lászlóné Erzsébet

    Nagyon jó és hasznos ötleteket tettél közre.

    Reply
  2. Ferencz Józsefné

    Nagyon jó és hasznos ötleteket adtál. Köszi szépen a család élvezni fogja. Kellemes ünnepeket !

    Reply

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük